• Třetí ročník Kábrmana roku byl ukončen!

Kopulovitý foliovník

Kopulovitý foliovník
Co jsem postavil?
Jedná se o kopulovitý objekt určený k pěstování ovoce a zeleniny. Celý projekt začal výpočty a návrhem konstrukce. Jako materiál konstrukce jsem zvolil cementotřískové desky, z kterých jsem kotoučovou pilou nařezal pomocí vlastnoručně vyrobených vodících přípravků (šablon) profily. Profily jsem následně pomocí vrutů pospojoval v dva typy trojúhelníků. Tyto trojúhelníky jsem poté, každý zvlášť potáhl kašírovanou PE-HD folií. Dalším krokem bylo vybudování základů, na které jsem pak začal klást připravené trojúhelníky. Trojúhelníky jsem k sobě spojoval pomocí metrických šroubů a po jednotlivých patrech složil celou kopuli. Následovalo vytvoření ocelových dveří a úprava zeminy uvnitř a vně foliovníku. Jako konečným krokem byla výroba automatických kapalinových otevíračů oken. Oken je na foliovníku celkem devět. Nyní už tedy nezbývá, než vysadit plodiny a těšit se z výpěstků! Časově mi výstavba trvala cca. 20 dní a to především kvůli tomu, že jsem krom skládání kopule k sobě často neměl žádného pomocníka z členů rodiny, a tak mi výstavba zabrala o mnoho více času, než jsem předpokládal.

Parametry foliovníku:
Průměr - 6m, výška v nejvyšším bodě - 3,5m, počet trojúhelníků - 99ks, plocha pro pěstování 28 metrů čtverečních, povrch kopule – 85 metrů čtverečních

Jaká byla moje motivace, proč jsem to postavil?
Jednoduše jsem chtěl mít lepší podmínky pro pěstování a navíc jsem chtěl zahradu obohatit o zajímavý monument! :-)

Dělal jsem někdy v minulosti již něco podobného?
Na podobném projektu jsem v minulosti nepracoval.

Čeho bych se příště vyvaroval?
Možná bych použil kvalitnější folii, protože případná výměna po skončení její životnosti nebude jednoduchá.

Co mi to přineslo?
Přineslo mi to spoustu nových zkušeností se zajímavým materiálem a také potvrzení že předpokládaná doba realizace bývá nakonec dvojnásobná. :-)

Kopulovitý foliovník

Komentáře

Přidat komentář +

Abyste mohli přidávat komentáře, musíte se přihlásit

Petra Burešová 30.04.2016 19:41:24

Parádní...

Markéta Santajová 30.04.2016 19:31:35

Jednoznačně nejlepší projekt!

Marie Koudelková 15.04.2016 09:23:03

Mě se foliovník moc líbí...šikulka...

Lukáš Šauer 08.04.2016 22:14:02

To vypadá jak nějaké ufo :-)